logo
. . .

Kendiniz için en uygun alan adını sorgulayın!

Hayalinizdeki alan adını en uygun fiyatlarla kaydedin.

domain registration

Sıkça Sorulan Sorular

Domain diğer bir adıyla alan adı, web sitenizi internet üzerinde aktif etmek için gereken ilk adımlardan biridir. Web sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar, alan adınızı aratarak web sitenize ulaşabilirler.

Seçimini sağladığınız alan adının kullanılabilir olması yani bir başkası tarafından alınmamış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz uzantı kullanılıyor olsa dahi, aynı alan adının farklı uzantıları arasından seçim sağlayabilirsiniz. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçimi sağlamanız, web siteniz için çok daha hatırlanabilir olacaktır.

ICANN(İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafınca sağlanan istatistiklere göre .com .net ve .org uzantıları öteki uzantılara göre daha ön plandadır.

Alan adınızı bir hosting hizmetine yönlendirmek istiyorsanız, hosting hizmetini aldığınız işletmenin nameserver adreslerini alıp. Alan adı yönetiminizden iletilen nameserverlara alan adını yönlendirmeniz gerekmektedir. Hosting hizmetiniz Ocean Bilişim Hizmetleri'ne aitse gerekli Nameserver adresleri şu şekildedir ; ns1.oceanbilisim.com.tr ns2.oceanbilisim.com.tr

Alan adı satın aldığınızda (minimum 1 yıl) aldığınız süre boyunca alan adı size ait olur ve değişim mümkün olmamaktadır. Bu sürede alan adınızı satabilir veya bir başkasına devredebilirsiniz. Farklı bir alan adını ise tekrardan yeni bir alan adı siparişi oluşturarak satın alabilirsiniz.